بن زاپلکس ۷

بن زاپلکس ۷

گاو ، گوسفند و بز ، ارکان مهم تامین شیر و گوشت

طبق آخرین آمار، تعداد گاوهای شیری در ایران حدود ۳ میلیون راس و تعداد گاوهای پرواری حدود ۲/۱ میلیون راس است که از این تعداد ۱،۴۳۹،۰۰۰ راس گاو و گوساله در گاوداری های صنعتی موجود می باشد.

سر شماری وزارت جهاد کشاورزی نشان دهنده وجود حدود ۳۲ میلیون راس گوسفند و بره و حدود ۱۲ میلیون راس بز و بزغاله در ایران است. آخرین آمارها نشان می دهد که در جهان حدودا ۹۷۰ میلیون راس گاو ( شیری و پرواری ) ، ۱ میلیارد  راس گوسفند و ۹۰۰ میلیون راس بز وجود دارد.

افزودنی ها و مکمل های خوراک دام

افزودنی ها و مکمل های خوراک ، جز ضروری پرورش صنعتی مدرن دام هستند و موجب بهبود عملکرد و کیفیت محصولات این صنعت می گردند.

اگر چه عناصر ریز مغذی کمتر از ۰٫۰۱% از کل توده بدنی جانداران را تشکیل می دهند اما وجود آن ها برای عملکرد نرمال سیستم زنده، حیاتی می باشد.

معمولا جهت تامین نیاز گله به عناصر ریز مغذی از نمک های معدنی (غیر آلی) استفاده می شود . به دلیل جذب پایین این ترکیبات ، باید مقادیر بیشتری از مواد فوق به جیره غذایی افزوده شود که بخش زیادی از آن جذب نشده و از طریق مدفوع حیوان خارج می گردد. معمولا منابع ارگانیک عناصر معدنی نظیر کلات ها ( که غالبا ساختارهایی با بنبان اسید های آمینه دارند) دارای جذب بالاتری نسبت به ساختارهای غیر ارگانیک هستند.

به عنوان مثال مکمل خوراک دام شرکت  Zinpro امریکا با نام تجاری  اویلا۴ (Availa4)  ، محتوی روی ، مس ، منگنز و کبالت است که همه این عناصر در ترکیب فوق با اسیدهای آمینه کلات شده اند. یک مانع بسیار مهم در استفاده  فراگیر از مکمل های ارگانیک موجود ، مقرون به صرفه نبودن استفاده از آن هاست. به همین دلیل تلاش  محققان برای یافتن راهکاری مناسب ارتقای همزمان راندمان تولید ( گوشت و شیر ) و سطح سلامت گله ( کاهش ابتلا به بیماری ها ) ادامه دارد.

مکمل بن زاپلکس ۷ مخصوص دام

بن زاپلکس ۷

با تکیه بر بررسی ها و پژوهش های گوناگون و نیاز بازار شرکت دانش بنیان صدور احرار شرق برای اولین بار محصول منحصربه فردی را با عنوان مکمل بن زاپلکس ۷ به عنوان نسل جدید مکمل های دام تولید کرده است.

فناوری ساخت این مکمل در اداره ثبت اختراعات آمریکا (۲۰۱۲) ، اتحادیه روپا (۲۰۱۲) و ایران (۱۳۸۸) به ثبت رسیده است. این مکمل ، محتوی ۷ عنصر ریز مغذی مس ، روی ، سلنیوم ، آهن ، کروم ، کبالت و منگنز می باشد که به صورت کلاته و با مقادیر تضمین شده در این محصول وجود دارد.

استفاده از این مکمل در گوساله ها ی شیر خوار ، گوساله های پرواری و گاوها ی شیری موجب ارتقای سطح سلامت گله، کاهش مصرف داروها و آنتی بیوتیک ها ، کاهش طول دوره شیرخوارگی و افزایش سرعت وزن گیری می شود که این مساله موجب کاهش چشمگیری در هزینه های نگه داری دام و نیز افزایش میزان بهره وری می گردد. در گله گاو های شیری به طور اختصاصی مصرف مکمل بن زاپلس ۷ ، بهبود قابل توجه درصد باروری ، کاهش جفت ماندگی ، کاهش سقط و همچنین افزایش میزان و چربی شیر تولیدی روزانه را در پی خواهد داشت.

مکمل بن زاپلکس ۷ با داشتن ۷ عنصر ریز مغذی در فرم کلاته می تواند به طور کامل جایگزین مکمل های معدنی عناصر ریز مغذی شود که در این حالت مقادیر توصیه شده بیشتر از مقادیر ذکر شده در جدول دستور مصرف خواهد بود

نکات مهم

۱- مکمل بن زاپلکس ۷ به صورت مخلوط با خوراک و کنسانتر و یا محلول در شیر و در برخی موارد ( در صورت تمایل دامدار ) به صورت محلول در آب مصرف می گردد. این مکمل به شکل سربار ،طبق جدول فوق و بر اساس دوز مشخص شده سرانه و به شکل روزانه به جیره غذایی افزوده می شود . لذا جهت اضافه نمودن این ترکیب نیاز به هیچ گونه تغییری در جیره غذایی (اعم از کم کردن ، زیاد کردن و یا تغییر اجزای خوراک و سایر مکمل ها با پایه معدنی روتین ) نمی باشد.

بن زاپلکس ۷

۲- در گوساله ای شیر خوار مکمل بن زاپلکس ۷ بهتر است بر اساس دوز روزانه به صورت محلول در شیر استفاده گردد.

۳- در صورت مصرف مکمل بن زاپلکس ۷ نباید سایر مکمل های ارگانیک عناصر ریز مغذی ( مانند کلات های بر پایه اسید آمینه و …) در جیره غذایی فارم مصرف گردد.

۴- مکمل بن زاپلکس ۷ در بسته بندی های ۱ ، ۵ و ۲۰ کیلوگرمی عرضه می گردد. تاریخ انقضا این محصول در صورتی که درب بسته بندی باز نشود ۲ سال بعد از تولید آن می باشد. پس از باز شدن درب بسته ، با رعایت شرایط مناسب نگهداری ( دور از نور مستقیم خورشید و رطوبت و بستن مجدد درب آن) تا ۱۲ ماه مکمل بن زاپلکس ۷ قابلیت نگهداری دارد.